Prezentácia najnovšej knihy Dušana Čaploviča

04.10.2019, Novinky

Bratislava 4. októbra (TASR) – Autora knihy spoznávame aj podľa obľúbených výrokov, ktoré cituje. Historika, archeológa a politika Dušana Ćaploviča preto môžeme pochopiť aj cez výrok Willyho Brandta o tom, že sa môžeme rozlúčiť s hľadaním jednej pravdy a musíme sa naučiť žiť s pravdami, ktorý sa stal inšpiráciou pre novú Čaplovičovu knihu Hľadanie pravdy o dejinách a živote. Na krste diela to 3. októbra povedal spisovateľ Ľubomír Feldek.

„Kniha je báječná, prezrádzajúca nielen témy, ktorým sa venuješ, ako aj výroky, ktoré rád cituješ. Aj podľa nich spoznávame, aký si ty,“ odkázal Feldek Čaplovičovi. Politika podľa Feldeka knihu „nepokazila“. „V knihe niet žiadneho zlého tónu,“ poznamenal spisovateľ.

„Vždy to prežíval, je to naozaj hľadač pravdy,“ komentoval autora textov, ktoré vznikali v priebehu ostatných 30 rokov, bývalý predseda Slovenskej akadémie vied, fyzik Štefan Luby. „Aj keď sa autor neodvážil napísať, že nejakú pravdu našiel, možno sa mu to podarilo,“ dodal. „Je to atypický politik, podľa mňa skôr vedecký pracovník,“ povedal na margo svojho bývalého spolupracovníka v SAV, dnes poslanca za Smer-SD Dušana Čaploviča, Štefan Luby.

Samotný Čaplovič definuje knihu ako sebareflexiu posledných 30 rokov, presnejšie, obdobia od roku 1987 do roku 2018. „Veľká časť príspevkov sa týka histórie a kritického pohľadu na výsledky výskumov v oblasti histórie, predovšetkým slovenskej, v previazanosti s dejinami strednej Európy,“ povedal autor.

Prezentácia knihy Hľadanie pravdy o dejinách a živote, ktorá nedávno vyšla s úvodným slovom spisovateľa Antona Hykischa, sa uskutočnila vo V-klube.

„Výber z publikovaných esejí, úvah a článkoch, z posledných troch desaťročí prináša jeho pohľad na históriu, spoločenské a kultúrne dianie najmä na Slovensku,“ uviedla Magdaléna Gocniková z vydavateľstva Perfekt. „V textoch upozorňuje na postupujúcu stratu vzdelanostnej a kultúrnej identity slovenského národa. Venuje sa aj bezbrehému neoliberalizmu, narastaniu vulgárnosti v politike, osočovaniu a vytrácaniu sa humanizmu v ponovembrovom vývoji našej spoločnosti,“ dodáva. Čaplovič podľa nej esejisticky približuje osobnosti slovenskej, najmä historickej vedy a na ich životných postojoch, tvorivej veľkosti a morálnom kredite formuluje príklady pre súčasnosť.

Knihu odprevadili do čitateľského života spisovateľ Anton Hykisch a básnik Ľubomír Feldek spolu s bývalým predsedom SAV Štefanom Lubym. Sprievodné slovo a rozhovor s autorom realizoval redaktor Dobrého rána Roman Bomboš, texty čítal herec Jozef Šimonovič, vybrané, autorove obľúbené piesne a šansóny spievala Katka Feldeková v sprievode hudobnej skupiny KAFE Band.

 

Zdroj: http://www.teraz.sk/kultura/lfeldek-vo-vyroku-willyha-brandta-sp/422319-clanok.html

Prezentácia najnovšej knihy Dušana Čaploviča
Páčil sa Vám tento článok?
Zdieľajte ho na sociálnych sieťach
Nechcete minúť žiadnu dôležitú správu? Prihláste sa k odberu noviniek

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Oznam

Oznam

Zajtra bude naše Kníhkupectvo Vojtecha Zamarovského od 14:45 z technických príčin zatvorené. Opäť sa na vás tešíme v stredu.

30.09.2019
Názov poviedkovej knihy 15. ročníka je známy

Názov poviedkovej knihy 15. ročníka je známy

V prvom rade by sme sa vám všetkým chceli poďakovať, že ste sa zapojili do 15. ročníka súťaže o pôvodnú poviedku a báseň určenú deťom. Do jubilejného ročníka ste nám poslali ...
02.07.2019 Novinky
Súčasná slovenská ilustrácia detskej knihy

Súčasná slovenská ilustrácia detskej knihy

Vedeli ste, že v dňoch 20. 6. 2019 – 28. 7. 2019 prebieha Nominačná výstava na BIB 2019, ktorá bude prezentovať diela slovenských ilustrátorov v BIBIANE na Panskej ulici 41, Bratislava? ...
28.06.2019 Zaujímavosti
Aj vydavateľstvo Perfekt dostalo vysvedčenie

Aj vydavateľstvo Perfekt dostalo vysvedčenie

Včera 28. júna sa uskutočnilo slávnostné odovzdávanie cien v Bibiane. A tak aj nám bolo odovzdané pomyselné vysvedčenie v podobe krásneho ohodnotenia. Veľmi sa z toho tešíme. Niet ...
28.06.2019 Novinky
0

Nákupný košík