Vydavateľstvo Perfekt dnes oslavuje 30 rokov

01.07.2020, Zaujímavosti

Vzácni priatelia, spolupracovníci a kolegovia,

namiesto analýz našej 30-ročnej vydavateľskej činnosti by sme radi podali ľudský obraz o živote Perfektu, ktorý bol druhou založenou akciovou spoločnosťou na Slovensku po roku 1989. Pre mnohých sa stal rodinou, oázou peknej práce a studňou pre skvelé knihy. Dodnes je zázemím pre výnimočných autorov, miestom na stretávanie a diškurovanie na témy knižné a nielen tie. Pred 30 rokmi sa zakladatelia vydavateľstva Perfekt dohodli, že vydavateľstvo prevedú detskými rokmi, prejdú pubertou a dovedú ho do dospelosti a že spolu zostarnú. Bezvýhradne tento sľub naplnili.

1. 7. 2020 oslavuje vydavateľstvo Perfekt 30 rokov.

Za tento čas sa Perfekt osemkrát sťahoval, dokonca bol rok, keď sa vydavateľstvo Perfekt sťahovalo trikrát, spomenul to raz v príhovore jeho zakladateľ, pilier Perfektu Eduard Drobný. Keď presuny presiahli únosné hranice, narodila sa odvaha postaviť na Karpatskej ulici vydavateľský dom s úzkym dvorom a peknými pivnicami. Atmosféra dvora sa menila s ročnými obdobiami od prvých nesmelých topoľových náletov, cez kvetináče plné zelene, jesenné listy nenápadne naviate zo susedných dvorov a úzku cestičku vyšliapaného snehu. Dvoru kraľovala fontána, ktorá vítala dlhé roky priateľov, priaznivcov a návštevníkov.

Napriek tomu, že sme sa po odchode dlhoročného riaditeľa presťahovali do terajších priestorov na Cukrovej ulici, na priečelí budovy na Karpatskej ulici číslo 7 odoláva všemožným tlakom malé, no hrdé Kníhkupectvo Vojtecha Zamarovského.

Počas existencie nás dvakrát vykradli, prišli sme o dve autá, vytopilo nás na deň Božieho narodenia. Akási pripomienka, že nie všetky veci idú podľa našich predstáv. Vydavateľstvo Perfekt vydávalo sedem časopisov, niektoré úspešne fungujú ďalej už mimo vydavateľstva, ako napríklad PC revue (dnes NexTech), Quark či detský časopis Fifík. Narodili sa nám malí perfekťáci, dokonca i perfekťácke vnúčatá, máme za sebou perfekťácke svadby, žiaľ i odchody bez návratu.

Vzniklo niekoľko mimoriadnych knižných edícií, z nich sme obzvlášť hrdí na tú prvú, ktorú pomyselným kľúčom odomkla pani Gocníková a ktorá nebola perlou nášho biznisu, ale prejavom úcty k našim veľkým ľuďom. Dnes, ešte viac, ako v čase vzniku oceňujeme spoločenský prínos memoárov slovenských osobností. Knihy o ľuďoch, ktorí už vyorali svoju brázdu: keramikár Ignác Bizmayer, sochári Tibor Bartfay, Arpád Račko, herečky Mária Kráľovičová a Eva Kristinová, folkloristi Štefan Nosáľ a Ľudovít Kubánka, majster čiernobielej fotografie Otakar Nehera, majster organu Ferdinand Klinda, drotár Karol Guleja, Fenomén Vojtech Zamarovský, huslista Ján Berky-Mrenica, majstri štetca Edita Ambrušová a Vladimír Kompánek, hudobný skladateľ Eugen Suchoň, vedec Dionýz Ilkovič, úspešná krasokorčuliarka Agnesa Buřilová a zatiaľ posledný v rade kardiológ profesor Ivan Balažovjech.

Hrdí sme na edíciu výnimočných kroník preložených z latinského jazyka, súborné dielo Vojtecha Zamaravského, na detskú literatúru, na prekladové knihy a pre nás tak charakteristickú historickú literatúru. Každý z 876 titulov má svoj neobyčajný a osobitý príbeh, rovnako ako ich autori, výtvarníci, editori, redaktori, tlačiari, grafici, novinári, ktorí o nich píšu a v neposlednom rade ich čitatelia.

Perfekt dostal viac ako 100 celoslovenských ocenení a vyznamenaní od vlády Slovenskej republiky, Slovenskej akadémie vied, Ministerstva kultúry, Ministerstva školstva, Domu pre deti – Bibiana, Knižnej revue, Literárneho fondu či Slovenskej humanitnej rady. Autori našich kníh sú zapísaní na čestnej listine IBBY, sú držiteľmi ceny Egona Erwina Kischa a mnohých zahraničných ocenení a uznaní.

Na vydavateľskej ceste sme mali šťastie na mnohých výnimočných a vzácnych ľudí, inštitúcie, ktorí vydavateľstvu pomohli dobrou radou, priateľstvom i ekonomicky. ĎAKUJEME.

Od našich riaditeľov Eduarda Drobného a Magdalény Gocníkovej som dostala jednu veľmi dôležitú radu. A my všetci, ktorí dnes v Perfekte sme, sa ňou vždy budeme riadiť. Myslím, že to bolo ich múdrym krédom: vydávajme len také knihy, za ktoré sa nebudeme nikdy hanbiť a môžeme ich s hrdosťou ukázať svojim rodičom.

Chceli sme tento deň osláviť inak, chceli sme sa stretnúť a hovoriť si spomienky z očí do očí pri pohári dobrého vína. Covid 19 zmenil naše plány, ale nemení naše vydavateľské ambície a ciele. Nemení sa ani náš vzťah k našim priateľom a milovaným autorom. Prijmite úprimné poďakovanie za Vaše priateľstvo, rady i čas, ktorý venujete nám a najmä slovenským čitateľom.

S úctou za celý kolektív Perfektu

Zuzana Katrušinová

poverená vedením vydavateľstva

Vydavateľstvo Perfekt dnes oslavuje 30 rokov
Páčil sa Vám tento článok?
Zdieľajte ho na sociálnych sieťach
Nechcete minúť žiadnu dôležitú správu? Prihláste sa k odberu noviniek

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Bibliotéka 2022

Bibliotéka 2022

V čase od 9. 11. do 13.11. 2022 budeme pre Vás v priestoroch výstaviska INCHEBA EXPO Bratislava na knižnom veľtrhu Bibliotéka s PERFEKTnými knižnými novinkami v našom stánku (č. 102). ...
08.11.2022
0

Nákupný košík