Marián Gavenda čerstvý nositeľ ceny Vojtecha Zamarovského

22.10.2018, Novinky

Marián Gavenda je čerstvým nositeľom ceny Vojtecha Zamarovského. Laudáciu pripravila Magdaléna Gocníková.

Začalo to otcovým rozprávaním
Keď otec rozprával svojim trom deťom, z ktorých vyrástla filozofka, lekár a teológ, vzrušujúce príbehy z krajín, ktoré nikdy nenavštívil, zasial ono známe semienko túžby veľa vedieť, vidieť a skúsiť. Otec rozprával aj o tom, že netreba smútiť pred zatvorenými dverami, pretože že iné do nepoznaných svetov a nevychodených chodníkov čakajú otvorené. S touto filozofiou odišiel 25- ročný Marián Gavenda do Talianska, z ktorého sa „zabudol“ vrátiť, aby tu študoval filozofiu a teológiu a pripravoval sa na kňazstvo. Chýbajúci domov nahradil štúdiom. Okrem hlavného poslania študoval aj jazyky, ktorými je autor skvelo vybavený, venoval sa pútnikom a veľa cestoval. K jeho základnej výbave patrí fotoaparát a dva zápisníky. Do jedného si denne píše meditácie a sebareflexie, čo za štyridsať rokov vytrvalej práce predstavuje už cez tridsať tisíc strán rukou písaného textu. Do druhého si zapisuje príležitostné postrehy, komentuje dianie spoločnosti i cirkvi, zachytáva reč symbolov.

Z tohto základu vychádza knižná tvorba a mediálna práca Mariána Gavendu. Diváci televízie a poslucháči rozhlasu pri simultánnych prekladoch najvýznamnejších udalostí z Vatikánu podvedome cítia, že Marián Gavenda dôverne pozná jazyk, miesta i protokol. Stretnutia cez éter si možno vychutnať i cez rozhovory s hosťami televízie LUX v rozhovoroch s osobnosťami Slovenska v autorskej relácii Medzi nebom a zemou. Vďaka nej zachytil a sprístupnil život a tvorbu už cez 170 známych i menej známych osobností. Na týchto cestách úvah, hľadaní odpovedí a práce s textom Monsignorovi nepochybne pomohla aj práca s korešpondenciou pre Svätého Otca Jána Pavla II. Svoje skúsenosti zo sveta médií i cirkevného prostredia zúročil ako prvý a doteraz najviditeľnejší hovorca Konferencie biskupov Slovenska.

Je tomu už pekných pár rokov, čo sa preťali profesionálne autorské cesty Mons. Gavendu s vydavateľstvom Perfekt. Pán prezident práve otváral výstavu erbových kníh vydavateľstva a na tomto akte sa zúčastnil aj niekdajší šéfredaktor Katolíckych novín. Stačilo pár stretnutí a do roka bol na svete doteraz jediný životopis Jána Chryzostoma kardinála Korca. Odvtedy každý rok vyjde kniha, určená najširšej čitateľskej obci. Spomeniem Náhody a náhodičky, krátke literárne útvary a príhody z ciest, s brisknými pointami. Titul Cez kríž k svetlu približuje tento symbol celého sveta vo fotografiách a citátoch. Pridanou hodnotou je do obálky každej  knihy vložená prsť zo Svätej zeme. V tejto chvíli pripravuje autor rukopis svojich dlhoročných príspevkov vo Vatikánskom rozhlase. Všetky knihy sú ilustrované autorovými fotografiami z jeho rozsiahleho súkromného archívu.

Autor múdro nakladá so svojimi rukopismi. Vedecké a odborné texty zveruje vedeckým vydavateľstvám. Rozsiahlu monografiu, mapujúcu fenomén tajnej kňazskej formácie v rokoch normalizácie 1969 – 1989, ktorú možno plným právom zaradiť do literatúry faktu, je prvým a zatiaľ jediným dielom, mapujúcim a vyhodnocujúcim túto skúsenosť (Dobrá kniha 2014); ako aj monografia o vzácnej osobnosti slovenskej kinematografie v zahraničí, Jurajovi Törökovi, Filmovať mystiku (Veda, 2016).

Knihy, ktoré vychádzajú priamo z poslania autora zasa patria do rúk cirkevných vydavateľstiev. Radia sa medzi ne najmä praktické biblicko-duchovné exegézy Jednohubky I – II. (LUX Comunication, 2015, 2016) a rozsiahle dielo V sile Slova (Don Bosco 2014, 2017).

Takéto tri cesty  u iného autora podobného zamerania na Slovensku budeme iba ťažko hľadať. Suma sumárum má dnešný ocenený autor vydaných 28 diel, ocenenia Knižnej revue, ceny Andreja Radlinského i Ceny Egona Erwina Kischa. Ak sa na Slovensku za úspešnú považuje kniha, ktorá presahuje náklad 1000 kusov, potom autor Marián Gavenda toto číslo v niektorých dielach rádovo prekračuje, pričom rekord dosahuje dielo Na životných cestách s kardinálom Jozefom Tomkom (náklad 120 000).

Cez ostatné desaťročie našiel Marián Gavenda svoje miesto tam, kde je uložený náš najstarší chlieb a kde sa pretínali staroveké cesty Jantárová a Dunajská, priamo v Devíne. Na historicky významnom mieste reštauruje vzácny kostol a vo farskej záhrade nachádza ticho, pokoj a čas na tvorbu. Poznajúc hodnotu času, využíva každú chvíľu. Cestou na prednášky píše skriptá, kráčajúc  do Compostely hľadá pokoj a prehodnocuje svoj život, na bicykli uvažuje nad osnovou novej knihy, v rýchliku do Vysokých Tatier usilovne píše do svojich dvoch zápisníkov a sprevádzajúc pútnikov do rôznych častí sveta rediguje rukopisy. Vo svojom zápisníku má zapísané aj plány, ktorých je ešte neúrekom. Autor a človek, akých Slovensko potrebuje.

 

https://www.noveslovo.sk/c/Medialne_ignorantstvo

Marián Gavenda čerstvý nositeľ ceny Vojtecha Zamarovského
Páčil sa Vám tento článok?
Zdieľajte ho na sociálnych sieťach
Nechcete minúť žiadnu dôležitú správu? Prihláste sa k odberu noviniek

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Bibliotéka 2022

Bibliotéka 2022

V čase od 9. 11. do 13.11. 2022 budeme pre Vás v priestoroch výstaviska INCHEBA EXPO Bratislava na knižnom veľtrhu Bibliotéka s PERFEKTnými knižnými novinkami v našom stánku (č. 102). ...
08.11.2022
0

Nákupný košík